Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-11-25

Szkoły z klasą

      Osiem placówek z terenu powiatu ostrowieckiego, bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Szkoła z Klasą", zorganizowanej przez "Gazetę Wyborczą", portal Gazeta. pl i Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Łącznie, do konkursu zgłosiło się już ponad 4 tysiące polskich szkół.

      Gimnazjum przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Ostrowcu Św. , PG w Szewnie oraz PG w Kunowie, szkoła podstawowa nr 4, Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna nr 1 w Ostrowcu Św. , PSP w Kunowie i PSP w Sarnówku, to placówki, których nauczyciele zdecydowali o przystąpieniu do konkursu "Szkoła z klasą". Do końca roku szkolnego, szkoły mają wypełnić sześć z 30 proponowanych zadań i zaprezentować je w Internecie. Te, których udział w akcji zakończy się sukcesem, otrzymają tytuł "Szkoły z klasą" i zostaną umieszczone w "Przewodniku po szkołach z klasą".


      Na samym początku akcji należało przeprowadzić anonimową ankietę "Jaka jest nasza szkoła". Badaniem objęci byli uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Pomogła ona w wyborze zadań, zgodnie z zasadą, że warto poprawić to, co jest oceniane najgorzej. W każdej szkole, która przystąpiła do konkursu, utworzone zostały zespoły zadaniowe. Tworzący je nauczyciele, a w niektórych przypadkach także uczniowie i rodzice, odpowiadają za realizację jednego zadania i przygotowanie sprawozdania, które będzie podstawą do zaliczenia zadania. Pierwsze dwa należy przesłać do organizatorów do 15 grudnia tego roku, kolejne dwa do 15 marca 2003, a do 31 maja dwa ostatnie.


      - W naszej szkole wiele się dzieje, dlatego postanowiliśmy przystąpić do akcji i mamy nadzieję na uzyskanie certyfikatu "Szkoły z klasą"- mówi Lidia Mendyk, wicedyrektor PG 2 w Ostrowcu Św. - Pierwsze dwa zadania, które mamy wypełnić do 15 grudnia to "Praca dla innych" oraz "Czy na pewno oceniamy sprawiedliwie".


    Sześć zasad, jakimi powinna cechować się "Szkoła z klasą" to: dobrze uczy każdego ucznia, ocenia sprawiedliwie, uczy myśleć i zrozumieć świat, rozwija społecznie i uczy wrażliwości, pomaga uwierzyć w siebie i tworzy dobry klimat, przygotowuje do przyszłości.


    W ramach akcji, 31 maja 2003 ogłoszony zostanie Świętem Polskiej Szkoły. Wszystkie polskie szkoły, a zwłaszcza te uczestniczące w akcji, powinny tego dnia pokazać całej lokalnej społeczności swoje osiągnięcia, przygotować plakatowe prezentacje osiągnięć uczniów, wystawy plastyczne, występy szkolnych zespołów teatralnych czy muzycznych. Można to połączyć z realizacją zadania Szkolny Festiwal Nauki, z którego sprawozdanie wysłać można będzie do 10 czerwca.


      /GS/
/ Wiadomości Św./

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14780 razy,
ostatnio: 2020-06-04 04:29:22
Skomentuj artykuł:
Powrót