Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-09-27

"Amazonki" mogą liczyć na starostę

Mieszkanki powiatu ostrowieckiego, które ze względu na wiek nie są objęte profilaktycznymi badaniami refundowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, mogą darmowo zrobić sobie badania mammograficzne. Stowarzyszenie "Ostrowiecki Klub Amazonka" otrzymało ze starostwa powiatowego wsparcie finansowe na przebadanie blisko 30 kobiet.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Narodowy Fundusz Zdrowia wyznacza kryterium wiekowe udziału w badaniach profilaktycznych, a jest spora grupa mieszkanek powiatu ostrowieckiego, która jest chętna wykonać na przykład mammografię, ale nie ma możliwości skorzystać z bezpłatnej diagnostyki. Ostrowieckie "Amazonki" zwróciły się do starosty Zbigniewa Dudy z apelem o pomoc finansową w zorganizowaniu darmowej mammografii właśnie dla przedstawicielek tej grupy.
- Odpowiedzieliśmy pozytywnie na prośbę. Badania będą przeprowadzane w ostrowieckim szpitalu, a dystrybucją zaproszeń zajmie się kluba "Amazonki" - powiedział starosta Zbigniew Duda.
W ubiegłym tygodniu w starostwie prezes Stowarzyszenia Danuta Ogórek podpisała porozumienie z władzami powiatu na zorganizowanie badań diagnostycznych.
- Chciałam bardzo serdecznie podziękować za to, że przychyliliście się do naszej prośby. Mamy kontakty z kobietami chorymi i tymi, które chcą się przebadać. Niestety w Ostrowcu jest bardzo dużo kobiet chorych na raka piersi, a Fundusz finansuje diagnostykę tylko dla określonej grupy wiekowej. Te badania będą bardzo potrzebne. Dzięki panu staroście powrócimy do sprawdzonego systemu i mam nadzieję, że będziemy go kontynuować w roku przyszłym- powiedziała Danuta Ogórek, prezes Stowarzyszenia "Ostrowiecki Klub Amazonka".
Na zorganizowanie akcji darmowych badań mammograficznych powiat przekazał 1,5 tys. zł Potrwa ona do 6 grudnia, ale jak obiecał starosta, w przyszłym roku będzie kolejna jej edycja. Zaproszenia na mammografię będą rozdawane w siedzibie klubu "Amazonki", w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Sienkiewicza. Następnie należy się zgłosić do szpitala i wyznaczyć termin badania, które będzie wykonane w ostrowieckiej lecznicy. Akcja profilaktyczna skierowana jest do pań między 25. a 50. rokiem życia oraz do tych, które ukończyły 69 lat. Skorzystać z niej może około 30 pań. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8401 razy,
ostatnio: 2020-07-07 03:44:45
Skomentuj artykuł:
Powrót