Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-09-25

Bartosz świętował 100 -lecie

Ponad 400 osób wzięło udział w głównych obchodach 100 -lecia opatowskiego LO im. Bartosza Głowackiego. Uroczystości zainaugurowano mszą w klasztorze oo. Bernardynów, część oficjalna była w budynku szkoły, a bal absolwentów w restauracji "Biała Perła".

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Pierwsi "zjazdowicze" w murach szkoły pojawili się w sobotę już kilka minut po godzinie 8 i z niecierpliwością oczekiwali na uroczystości. Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanki kwiatów i zapalenia zniczy przed pomnikiem zamordowanych podczas II wojny światowej nauczycieli. Następnie prowadzeni przez Opatowską Orkiestrę Dętą pod batutą Marka Kosiora i sztandary szkoły uczestnicy przemaszerowali do klasztoru oo. Bernarydnów, gdzie księża absolwenci "Bartosza" odprawili mszę.
Oficjalna część uroczystości odbyła się w hali sportowej. Dyrektor Barbara Kasińska przypomniała historię szkoły oraz to, że wielu jej absolwentów to wybitne jednostki. Uhonorowano trzech najstarszych absolwentów: Stanisławę Filarowską, Marię Krełowską oraz Kazimierza Gula. Zostały odsłonięte tablice upamiętniające założycieli szkoły i spotkanie absolwentów.
W ciepłych słowach o szkole mówili poseł Kazimierz Kotowski, absolwent "Bartosza" oraz Arkadiusz Bąk, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Tę część uroczystości zwieńczył program artystyczny przygotowany przez młodzież licealną. Następnie był uroczysty obiad i spotkania roczników. Prawie do rana "zjazdowicze" bawili się w restauracji "Biała Perła".
Uczestnicy zjazdu, którzy nie byli dawno w szkole, byli pod wrażeniem bardzo dobrej bazy placówki i młodzieży, która wspierała nauczycieli w organizacji rocznicowego spotkania.
Nie mogło zabraknąć wspomnień z lat szkolnych. - To był piękny okres w życiu- mówiła Anna Chałupczak-Winiarska, matura rocznik 1982. - To tu, w "Bartoszu" były pierwsze miłości, ale i też trzeba było się solidnie uczyć, aby zdać maturę.
Z kolei Tomasz Karbowniczek, opatowianin, prezes firmy Gomar, zauważył, że są jedyną rodziną, która w komplecie stawiła się na Zjazd. - Wszyscy jesteśmy absolwentami "Bartosza". Jesteśmy także sentymentalni i stąd nasza obecność. Rodzice przylecieli ze Szkocji, siostra z Olsztyna, a ja z Pińczowa.
Należy podkreślić, że sobotnie spotkanie połączone ze Zjazdem Absolwentów były jednym z elementów jubileuszowych obchodów, które rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Były okolicznościowe wystawy fotografii, audycje radiowe, sadzenie jodeł pamięci dla uhonorowania pamięci o założycielach szkoły, wielki quiz o historii szkoły.(JAZ)
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 11156 razy,
ostatnio: 2021-04-17 20:57:42
Skomentuj artykuł:
Powrót