Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-09-26

Miliony na sieć kanalizacyjną w gminie Bodzechów

Bodzechów to jedna z pierwszych gmin w Polsce, która postawiła na ochronę środowiska. Przy każdej szkole zamontowane są panele fotowoltaiczne, a już w po zakończeniu wielomilionowego programu kanalizacyjnego niemal sto procent posesji będzie włączonych do sieci. Samorząd zaoferował też wymierną pomoc mieszkańcom w sfinansowaniu przyłączy.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Milionowe inwestycje
Gmina Bodzechów otrzymała ponad 50 mln zł z UE na realizację projektu pn. "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Ostrowiec Świętokrzyski - etap III". Inwestycja, która ruszy lada dzień, obejmuje budowę blisko 70 km sieci kanalizacyjnej.
Sieć kanalizacyjna będzie wybudowana w miejscowościach: Sarnówek Duży i Stara Dębowa Wola o łącznej długości około 13279 m wraz z 4 przepompowniami sieciowymi, w miejscowości Szyby o łącznej długości około 2987m, w miejscowości Podszkodzie o łącznej długości około 6472m, w miejscowościach Miłków i Jędrzejów o łącznej długości około 18998 m, w Wólce Bodzechowskiej i Przyborowiu o łącznej długości około 9252m. Projekt zakłada również II etap skanalizowania Sudołu, gdzie powstanie około 6642 m kanalizacji, budowę sieci sanitarnej w miejscowościach Mychów i Mychów Kolonia o łącznej długości około 6708 m.
- Mamy czas do 2020 roku na wykonanie kanalizacji. Po tym zadaniu będziemy jedną z niewielu gmin w Polsce w blisko stu procentach skanalizowaną- mówi wójt Jerzy Murzyn.
W trzeci już projekt kanalizacyjny gmina Bodzechów zainwestuje ponad 50 mln zł, ale jak podkreśla Jerzy Murzyn, inwestycja nie zostałaby zrealizowana bez wsparcia funduszy unijnych. Już dziś myśli się o kolejnym projekcie. Nie będzie on taki duży i drogi, ale istotny.
- W tych wsiach, gdzie wykonano kanalizację, pobudowali się nowi mieszkańcy, powstały nowe zakłady. A po stronie gminy jest zapewnienie dostępu do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Stąd taki zamysł, aby podłączyć nowe posesje, których przybywa bardzo wiele- dodaje Jerzy Murzyn.
Gmina Bodzechów jest pionierem w budowaniu sieci kanalizacyjnej. Pierwsze projekty wykonano jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, z programu Sapard. Od tego czasu zainwestowano w kanalizację około 100 mln zł.
- Nasza gmina ma specyficzne położenie. Jest to teren typowo podmiejski, okala Ostrowiec z trzech stron. Widzieliśmy potrzebę inwestowania w kanalizację, poza tym były środki i korzystaliśmy z nich. Udało się porozumieć z Ostrowcem i nasze ścieki odprowadzane są do miejskiej oczyszczalni. W przeciwnym razie musielibyśmy mieć kilka oczyszczalni. Teraz robimy projekt z gminą Bałtów. Ścieki z Magoni i Sudołu będą przepompowywane do tamtejszej oczyszczalni- dodaje wójt Jerzy Murzyn.
Gmina też dopłaca do opłat za ścieki, żeby nie obciążać domowych budżetów i by jak najwięcej mieszkańców podłączyło się do sieci. Pomoc dla mieszkańców
Tak jak w poprzednich edycjach projektów kanalizacyjnych, również i teraz mieszkańcy wsi, które są objęte budową sieci, mogą liczyć na wymierne wsparcie gminy.
- Rozpoczynamy cykl spotkań mieszkańców z kierownikami budów, z wykonawcami, podczas których przekażemy informacje na temat harmonogramu robót. Ale myślę, że mieszkańców będzie najbardziej interesowała kwestia przyłączy. Przypomnę, że zgodnie z przepisami gmina finansuje sieć główną, natomiast przyłącza są po stronie mieszkańców. Ale mam dobre wiadomości, bo po pierwsze udało nam się, już mając pewne doświadczenie, tak zaprojektować, aby sieci głównej było jak najwięcej. Przyłącza mają nie więcej niż 10 metrów. Jest kilkanaście trochę dłuższych- opowiada wójt i dodaje, że gmina opracowała program pomocy mieszkańcom i taki został uchwalony przez Radę Gminy.
- Na tej podstawie będziemy mogli pomóc mieszkańcom w taki sposób, że budowę wszystkich przyłączy dłuższych niż 10 metrów sfinansujemy w stu procentach. Do 10 metrów każdy mieszkaniec otrzyma 50 złotych dofinansowania do metra. Będziemy mogli w imieniu tych mieszkańców, którzy chcą, ogłosić przetarg zbiorczy. Jest to dobra, sprawdzona praktyka, bowiem mieszkańcy nie będą musieli na własną rękę szukać wykonawcy- mówi Jerzy Murzyn.- W poprzednim etapie była pomoc państwa w tym zakresie, teraz takiej nie ma. My jako gmina, korzystając z podstaw prawnych, podjęliśmy taką decyzję. To będzie kosztować w sumie 1,5 mln zł. Mamy przygotowane umowy, deklaracje. Mamy wszystko dopięte.G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 11238 razy,
ostatnio: 2021-04-17 13:10:01
Skomentuj artykuł:
Powrót