Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-09-18

Nowa wieża na kościele w Denkowie

Na kościele parafialnym w Denkowie zamontowano nową wieżyczkę. Wewnątrz niej umieszczono kapsułę czasu, której zawartość będzie stanowiła doskonałe źródło wiedzy o współczesnym Denkowie i parafii.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

W miniony czwartek wierni z parafii w Denkowie byli świadkami historycznej chwili. Otóż na dachu kościoła zamontowano nową wieżyczkę.
- Data tego wydarzenia nie jest przypadkowa, bowiem właśnie 14 września obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Mamy wielką radość, że w ten wyjątkowy dzień wznosimy krzyż na kościół- mówił ksiądz Adam Gucwa, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Stanisława Biskup Męczennika.
Stara wieża na kościele w Denkowie została wybudowana niemal 200 lat temu. Ze względu na jej stan techniczny konieczny był remont. Sygnaturka znajdująca się na dachu kościoła uległa odchyleniu o ok. 70 cm na skutek zniszczenia podwalin pod słupy i elementów konstrukcji więźby. Odeskowanie i pokrycie blachowe sygnaturki też wymagały wymiany, ponieważ powodowały zacieki i gnicie konstrukcji. W dotychczasowym stanie była zagrożeniem dla konstrukcji dachowej kościoła i groziła zawaleniem. Po zdemontowaniu okazało się, że niestety świątynia musi mieć nową wieżę.
- Nie ukrywam, że nas to przerosło finansowo. Nowa wieża kosztuje około 220 tys. zł. Otrzymaliśmy wsparcie wielu firm, samorządów, ale przede wszystkim na pochwałę zasługuje wielka ofiarność parafian. Już od dwóch lat zbieramy pieniądze. Cieszę się, że już mogę spokojnie spać. Wieżyczka będzie na swoim miejscu z Bożą pomocą- dodaje proboszcz parafii w Denkowie.
W tym ważnym dla lokalnej wydarzeniu uczestniczyli również prezydent Jarosław Górczyński i wicestarosta Eligiusz Mich. Ich obecność nie była przypadkowa, bowiem z pomocą finansową parafii w Denkowie pospieszyły lokalne samorządy. Gmina Ostrowiec przekazała 25 tys. zł, a starostwo powiatowe ofiarowało 10 tys. zł.
Po ściągnięciu starej wieżyczki dokonano bardzo ciekawego odkrycia. Wewnątrz sygnaturki znajdowała się kapsuła czasu. W kuli, która, co ciekawe, ma ślady po pociskach z drugiej wojny światowej, znaleziono dwa dokumenty. Pierwszy z nich datowany jest na 1867 rok. Opisuje pierwszy remont kościoła, który został wybudowany w 1700 roku.
- Możemy się dowiedzieć, że zrobiono nową posadzkę, sklepienie poprawiono i pomalowano. Odnawiany został obraz świętej Barbary, Matki Boskiej Różańcowej. Są spisane nazwiska kapłanów, ówczesnych władz, majstrów, czeladników, darczyńców. Jest też informacja o sytuacji w kraju. Czytamy, jakie były ceny zbóż, dowiadujemy się, że w kraju panowała cholera, wylała Wisła. Autorem dokumentu jest organista Jakub Ochocki- opowiada ksiądz Jakub Gucwa.
Drugi znaleziony w sygnaturce dokument datowany jest na 1888 rok. Napisano w nim, że kościół został pokryty blachą, zamontowano w nim nowe organy i wykonano malowanie wewnątrz kościoła.
W nowej wieżyczce ponownie została umieszczona kapsuła czasu. Do kopii starych dokumentów ksiądz proboszcz dołożył te z czasów współczesnych.
- Dokument jest spisany atramentem, aby zachował się na kolejne pokolenia. Oprócz tego włożyliśmy zdjęcia czarno- białe z kliszy, bo są bardziej trwale niż na zapisie cyfrowym, a pokazujące współczesny Ostrowiec, Denków, szkołę w Denkowie i oczywiście kościół. Są też zdjęcia dokumentujące remont sygnaturki. Włożyliśmy też dla potomnych używane obecnie nominały pieniędzy, także zdjęcia na nośniku cyfrowym i filmiki z różnych uroczystości parafialnych w Denkowie czy szkolnych- wymienia kapłan.
Stary krzyż, kopuła i kapsuła zostały zachowane w kościele i wyeksponowane dla wiernych. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8123 razy,
ostatnio: 2020-07-13 14:09:51
Skomentuj artykuł:
Powrót