Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-09-13

Władze powiatu doceniają młodych sportowców

Wyjątkowo uroczysta była inauguracja roku szkolnego w placówkach powiatowych. Powitanie nowego roku szkolnego z udziałem parlamentarzystów i władz powiatu odbyło się w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego i nieprzypadkowo właśnie ta szkoła została wybrana na gospodarza powiatowych uroczystości.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Szkoła przyszłych medalistów
Szkoła Mistrzostwa Sportowego jest placówką powiatową, którą dotknie obowiązująca od tego roku reforma oświaty. Zasadnicza zmiana jest taka, że gimnazjum przekształca się w szkołę podstawową. W tym roku jest chętnych uczniów na dwie klasy siódme i jedną szóstą - w sumie 38 osób. Będą to klasy mistrzostwa sportowego z dyscyplinami piłka siatkowa dziewcząt, piłka ręczna chłopców, pływanie i waterpolo.
- Wystąpiliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej o dotację celową na doposażenie sal lekcyjnych dla uczniów podstawówki i wstępnie mamy przyznane 20 tys. zł, ale ostateczną decyzję musi podjąć ministerstwo finansów. Wtedy zakupilibyśmy nowe meble do trzech sal, w której uczyć się będą najmłodsze dzieci- informuje Anna Trojanowska, pełniąca obowiązki dyrektora ZSMS.- Jeśli chodzi o liceum, w tym roku nie ma już naboru do IV LO, a klasa piłkarska dla chłopców zostanie utworzona w ramach Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego.
Szkoła nadal będzie szkolić młodzież w zakresie pływania, waterpolo, lekkiej atletyki, piłki siatkowej dziewcząt i chłopców oraz nowość od tego roku - we współpracy ze Świętokrzyskim Związkiem Piłki Nożnej rusza pilotażowe szkolenie w zakresie piłki nożnej dziewcząt.
- Prowadzimy jednocześnie rekrutację uzupełniającą do klas II i III liceum i gimnazjum - w czasie wakacji do tych oddziałów zgłosiło się już 6 osób- dodaje Anna Trojanowska.
Dzięki przychylności Zarządu Powiatu i przekazanym środkom z budżetu powiatu w wakacje udało się w szkole wykonać szereg inwestycji. Wyremontowano kilkanaście pokoi w internacie i wyposażono je w nowe komplety mebli, zakupiona została nowa pościel, a popękany asfalt przed głównym wejściem do szkoły zastąpi kostka brukowa, co znacznie poprawi estetykę otoczenia szkoły. Być może jeszcze w tym roku szkolnym ruszą prace modernizacyjne stadionu lekkoatletycznego i płyty boiska przy szkole.Starosta deklaruje pomoc młodym sportowcom
Poziom kształcenia w szkole, która jest kuźnią talentów sportowych na miarę nie tylko województwa, doceniają władze. Stąd zorganizowanie właśnie w Szkole Mistrzostwa Sportowego powiatowej inauguracji roku szkolnego.
Obecny na rozpoczęciu roku szkolnego starosta Zbigniew Duda podkreślił, że jest to najlepsza szkoła sportowa w województwie świętokrzyskim.
- To nie mury, to nie lokalizacja tworzą szkołę. Tworzycie ją wszyscy. Pedagodzy, trenerzy i wy, którzy chcecie wiedzę nabyć. Jestem przekonany, że przy współdziałaniu powiatu będziecie osiągać sukcesy sportowe i sukcesy w nauce. My nie będziemy szczędzić starań, aby wam w tym pomóc. Jeżeli będą potrzebne środki finansowe, pomoc, będziemy jej udzielać. Jest dla nas naprawdę olbrzymią przyjemnością, kiedy możemy oklaskiwać wasze sukcesy. A tych jest bardzo wiele. W chwili kiedy będą grali wam Mazurka Dąbrowskiego, wspomnijcie, że ta szkoła szlifowała wasze umiejętności- zwrócił się do młodzieży starosta Zbigniew Duda. Wakacyjne sukcesy
Uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego rzeczywiście mają wiele sukcesów. Już na pierwszym powakacyjnym spotkaniu kilkanaście osób odebrało gratulacje i upominki od władz powiatu za doskonałe występy na turniejach w okresie letnim.
Srebrny medal na międzynarodowym turnieju piłki siatkowej Volley Culture PARIS 2017 International Tournament for girls under 20 years old wywalczyła drużyna w składzie: Joanna Ciesielczyk, Martyna Dobrasiewicz, Natalia Drab, Aleksandra Spychaj, Aneta Kasprowicz, Daria Szot, Julia Zapała, Weronika Cuper, Aleksandra Poziomek, Kinga Gadomska. Uczennice do turnieju przygotowali trenerzy: Rafał Dytkowski i Iwona Kosiorowska
Bardzo dobrym wstępem mogą się pochwalić waterpoliści. Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w piłce wodnej zdobyli srebrny medal. Ostrowiecką szkołę reprezentowali: Aleksander Ozga, Jakub Kochański, Igor Szląszkiewicz, Oskar Jarocha, Cezary Pietrzyk, Maksymilian Krakowiak oraz trener Mariusz Stawecki.
Uczniowie klasy pływackiej też nie próżnowali. Aleksandra Banaczkowska to trzykrotna brązowa medalistka Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 15 lat - na dystansie 100 i 200 metrów stylem klasycznym oraz 400 metrów stylem zmiennym. Zawodniczkę przygotowywali Marcin Piwnik, Jerzy Bujak.
Uczeń Patryk Stefański zdobył brązowy medal Letnich Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych 14 lat w pływaniu na dystansie 50 m stylem dowolnym. Młodego pływaka trenował Marcin Piwnik.
Sportowcy podziękowali za docenienie ich wysiłku przez władze powiatu. Jednocześnie podkreślili, że wyjazdy na zgrupowania i same zawody nie byłyby możliwe bez wsparcia powiatu. Wiązankami kwiatów i upominkami podziękowali staroście Zbigniewowi Dudzie i naczelnikowi oświaty- Wojciechowi Lesiakowi. G.Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 11009 razy,
ostatnio: 2021-03-08 10:26:28
Skomentuj artykuł:
Powrót