Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-12-13

Kolejne nowe samochody dla niepełnosprawnych

Dziś do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Domach Pomocy Społecznej w Zochcinku i Czachowie trafią nowe samochody, przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

- Po raz kolejny pokazujemy, że Zarządowi Powiatu Opatowskiego nie są obce problemy osób niepełnosprawnych - mówi Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski. - Świadczą o tym kolejne już w tym roku zakupy pojazdów dla podległych nam ośrodków.
Dziewięciomiejscowe mikrobusy posłużą typowo do przewożenia osób niepełnosprawnych. Na przykład, uczestnicy zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej, działającym przy Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku, transport mają zapewniony właśnie przez Warsztat.
- Gdybyśmy nie zapewnili uczestnikom specjalistycznego przewozu, same, na własną rękę, nigdy nie byłyby w stanie dotrzeć na zajęcia - dodaje Jarosław Basak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku.
- Zakup nowych samochodów to nic innego jak likwidacja barier transportowych dla niepełnosprawnych - podkreśla Bogusław Włodarczyk.
- Auta muszą być niezawodne i spełniać kryteria bezpieczeństwa - zaznacza Katarzyna Ambryszewska, szefowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opatowie.
W tym roku Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski, w imieniu powiatu opatowskiego przystąpił do programu wyrównywania różnic między regionami. Program realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W jego ramach przewidziano dofinansowanie do różnych działań mających na celu poprawę standardu życia osób sprawnych inaczej.
Z kolei ten sam program zapewnił Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Dębnie dofinansowanie prawie 70 tys. zł na zamontowanie windy w swoim budynku.
Uroczyste przekazanie dwóch samochodów oraz windy odbędzie się w środę, 13 grudnia. Przybliżona wartość dofinansowania do zakupu samochodów wynosi 170 tys. zł. W przypadku zakupu samochodów, dofinansowanie wynosi 70 % kosztów, a windy, 50 procent.
Przypomnijmy. Niedawno z tego samego programu dofinansowanie 210 tys. zł na zakup autobusu przystosowanego do transportu osób niepełnosprawnych otrzymały: Lokalna Grupa Powiatu Opatowskiego, prowadząca WTZ w Czekarzewicach II oraz 80 tys. zł Stowarzyszenie Akademia Pomysłu prowadząca WTZ w Bidzinach na zakup mikrobusu.
Powiat opatowski przystąpił do programu wyrównywania różnic między regionami III już na kolejny 2018 rok. Również przewidziano zakupy znacząco wpływające na jakość życia osób niepełnosprawnych.(WS)
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 9237 razy,
ostatnio: 2020-05-27 19:34:25
Skomentuj artykuł:
Powrót