Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-01-12

Więcej spółdzielni mieszkaniowych?

      Uchwalenie zmian w statucie oraz propozycja podziału spółdzielni, to główne zadania jakie czekają przedstawicieli członków Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik" na najbliższym ZPCz. Zebranie odbędzie się w sobotę 12 stycznia.


      Znowelizowana w 2000 roku ustawa o spółdzielczości mieszkaniowej nakłada obowiązek odbycia takich spotkań do końca stycznia. Do tego czasu należy bowiem zaakceptować zmiany w statutach dotyczące przydziałów mieszkaniowych. Od 1 kwietnia tego roku spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą wydawać tzw. przydziałów własnościowych. Każde mieszkanie należące do zasobów spółdzielni musi posiadać wydzielony notarialnie grunt, który wraz z ewentualną sprzedażą lokalu będzie jej także podlegał.


      - Taka decyzja wymagała od spółdzielni ogromnej pracy, bowiem wszystkie działki należące do spółdzielni czy przez nią zajmowane musiały być zinwentaryzowane- wyjaśnia Andrzej Zieliński, prezes SM Hutnik. - W rzeczywistości oznaczało to ujęcie wszystkich trawników, ciągów pieszych i jezdnych, terenów pod samymi budynkami, placów zabaw i tzw. małej infrastruktury. Ta inwentaryzacja jest konieczna przy przeprowadzaniu procesu sprzedaży mieszkania należącego do zasobów naszej spółdzielni. Kupując taki lokal otrzyma się też właściwy fragment gruntu. Cały ten proces musi być jednak ujęty w statucie, który musi być zaakceptowany przez Zebranie Przedstawicieli Członków.


      Kolejną kwestią podejmowaną na tym forum będzie też pomysł podziału spółdzielni. Wystąpili z nim sami członkowie spółdzielni, podczas odbywanych zebrań członkowskich. Aż w 7 na 8 grup członkowskich przegłosowano taki wniosek, który teraz będzie rozpatrywany przez przedstawicieli.


      - To bardzo poważna i skomplikowana sprawa, chociażby ze względy na stan zastały w 1997 roku, kiedy okazało się, że brakuje podstawowych dokumentów a sama spółdzielnia nie była administrowana jak należy. Ta sprawa na pewno nie będzie załatwiona na tym ZPCz- dodaje A. Zieliński. - Podczas tych obrad może być zaakceptowany wstępny podział spółdzielni. Podział to także koszty chociażby planów geodezyjnych, to sporządzenie bilansów czy wreszcie rozwiązanie dylematu, kto i od kogo ma się oddzielić. Każdy członek spółdzielni musi wiedzieć, co na tym zyska a co straci. Teraz będzie można podjąć uchwałę intencyjną, która zobowiąże zarząd do podjęcia stosownych działań mających na celu przygotowanie wszystkich koniecznych dokumentów do przeprowadzenia takiego kroku.


      Według niektórych członków tylko podział może uzdrowić Spółdzielnię Mieszkaniową "Hutnik" i wyprostować choćby sporne kwestie dotyczące budowy bloków przy ul. Polnej 7A oraz B. Prezes A. Zieliński twierdzi, że jak na ciężkie czasy, jakie nastały nie tylko dla "Hutnika", to spółdzielnia nieźle sobie radzi. Najważniejszym problemem są oczywiście zaległości w opłatach za czynsz, dłużników niestety przybywa a wynika to przede wszystkim ze złej sytuacji Huty Ostrowiec, której pracownicy są w dużej mierze lokatorami SM "Hutnik". Szansą na spłatę długów jest możliwość ich odpracowania, jednak z takiej okazji może skorzystać ograniczona liczba dłużników, bowiem koszty zatrudnienia są znaczne, a jakość świadczonej pracy nie zadowala zleceniodawców, czyli administrację. Przez dwa lata 2000-2001 z tej możliwości skorzystało tylko ok. 8 osób, z czego 2 w ostatnich miesiącach. Podczas najbliższego ZPCz nie będzie jednak żadnego wniosku o wykluczenie z grona spółdzielców właśnie z powodu zaległości czynszowych. Administracja prowadzi bowiem pertraktacje z takimi osobami, i ustalane są zasady spłaty długu. Najwięcej winna 600-osobowa grupa już nie członków spółdzielni a mających prawa najemców. Zadłużenie tej grupy sięga 700 tys. zł, co stanowi 60% ogólnego zadłużenia wszystkich mieszkających w zasobach tej spółdzielni.


     
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 16250 razy,
ostatnio: 2020-07-12 00:08:36
Skomentuj artykuł:
Powrót