Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2008-01-10

Tegoroczny Hit Aukcji


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Tegorocznym hitem aukcji prowadzonych przez Sztab Miejski WOŚP w Ostrowcu będzie niewątpliwie Tradycyjny Strój Uzbecki (zarchapon) przekazany przez Prezydenta Miasta Ostrowca. Strój ten Pan Prezydent otrzymal jako upominek podczas wizyty zagranicznej w Uzbekistanie. Strój można licytować za pośrednictwem serwisu Allegro. Link po prawej stronie.

W dawnych czasach emirowie nosili wyszywane złotem suknie zwane Zarchapon. Strój ten szyty był przez najlepszych mistrzów, pracujących w warsztatach królewskich. Tworzyli oni haftowane wzory przy użyciu skóry i tektury obszywanych złotymi bądź srebrnymi nićmi - dawało to efekt tłoczonej tkaniny. Najczęstszym motywem pojawiającym się na zarchaponie były ptaki, które zgodnie ze starożytnymi wierzeniami symbolizowały ludzką duszę i byly postrzegane jako pośrednicy świata realnego ze światem mitycznym.


Przypomnijmy, iż podczas ostatnich finałów można było zalicytować m.in. "Nazwę bałtowskiej tratwy" oraz "Wóz strażacki".


Na aukcjach prowadzonych na naszej stronie codziennie pojawiają się nowe gadżety i przedmioty fundowane przez mieszkańców miasta. Jednymi z ostatnio dodanych są okolicznościowe monety, smycz olimpijska "Kierunek Pekin 2008", koszulki i ozdobna salaterka.


Zapraszamy do licytacji.

/MAcSi/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 20894 razy,
ostatnio: 2020-07-14 05:07:24
Skomentuj artykuł:
Powrót