Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-10-21

Ostrowiecki szpital w krajowej czołówce


27 miejsce w kraju uzyskał Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim według rankingu "Rzeczpospolitej". Żaden szpital z regionu świętokrzyskiego nie znalazł się na wyższej pozycji.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Ranking "Rzeczpospolitej" przy udziale Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przebiegał pod hasłem "Bezpieczny szpital". Ocenie podlegało zarządzanie, jakość opieki medycznej, jakość usług dla pacjenta, certyfikaty jakości i skargi, komfort pobytu. Analizowano też zdarzenia niepożądane. - To bardzo wysoka pozycja, bo do tej pory nie mieściliśmy w pierwszej pięćdziesiątce - mówi dyrektor szpitala Grażyna Słowik. - Zasłużyliśmy na to, bo rok był wyjątkowo pracowity. To sukces całego naszego zespołu, wspaniałych lekarzy, pielęgniarek.


Zarówno opieka medyczna, jak i jakość opieki, usług dla pacjentów czy analiza zdarzeń niepożądanych są na dość wysokim poziomie. Podobnie zarządzanie, które obejmuje finanse szpitala, sprzęt medyczny, sprawy sanitarne, infrastruktura, inwestycje i konserwacje sprzętu medycznego, jak również informatyzacja. - Staramy się, by uległ poprawie komfort pobytu pacjenta - dodaje dyrektor. - Od trzech lat prowadzimy modernizację szpitala. Na wielu oddziałach mamy już znakomite warunki, na przykład na otolaryngologii, neurologii.

W tym roku ostrowiecka placówka w rankingu "Rzeczpospolitej" nie miała sobie równych w województwie. Na 48 miejscu nalazł się szpital ze Starachowic, na 67 - z Końskich, na 72 - z Sandomierza, na 82 - ze Skarżyska-Kamiennej, na 94 - z Włoszczowy. To nie pierwszy tak duży sukces ostrowieckiego szpitala. W poprzednich latach placówka otrzymała wiele dyplomów, certyfikatów, między innymi już po raz drugi certyfikat szpitala akredytowanego, najnowszy certyfikat ISO 9001:2008, certyfikat "Szpital bez bólu". Personel musiał wykazać się nie tylko wiedzą, ale i dokumentacją, że rzeczywiście program jest wdrożony. Placówka zdobyła też "Gazelę Biznesu" w X edycji konkursu gazety "Puls Biznesu".


Obecnie szpital czeka modernizacja i utworzenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii 10-łóżkowego, a także unowocześnienie bloku operacyjnego, jak również dobudowa skrzydła do pawilonu C. Wszystko po to, by poprawić komfort pobytu i uporać się ze wszystkimi przedsięwzięciami. Szpital chce zrealizować wymogi rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie warunków, które powinny spełniać pomieszczenia opieki zdrowotnej.


Nadal dużym problemem są olbrzymie nadwykonania usług medycznych, za które szpital nie może otrzymać pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia, za 2009 rok aż 4 miliony złotych, za 9 miesięcy tego roku - ponad 3,7 miliona złotych. Za ubiegły rok sprawę zdecydowano się podać do sądu.
/Andrzej Nowak, 20 paždziernika 2010, 18:00/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14252 razy,
ostatnio: 2020-08-10 03:18:50
Skomentuj artykuł:
Powrót