Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2014-08-28

Medalowa "SZANSA" w Bydgoszczy

W dniach 23-26 sierpnia 2014 roku odbyły się X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy. Klub Olimpiad Specjalnych "SZANSA" działający przy Stowarzyszeniu "SZANSA" był reprezentowany przez czterech zawodników z niepełnosprawnością intelektualną oraz dwóch trenerów. W imprezie nad którą objęła Patronat Honorowy Pierwsza Dama RP Anna Komorowska wzięło udział prawie 2000 osób

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Po zawodach regionalnych, na których zawodnicy "SZANSY" zdobyli złote medale, zakwalifikowali się do kadry, która reprezentowała Oddział Regionalny Świętokrzyskie w Bydgoszczy.

- To coś wspaniałego, że aż czterech zawodników z "SZANSY" miało możliwość zaprezentowania się na tle zawodników z całej Polski - powiedział Robert Rogala, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej "SZANSA", członek Zarządu Klubu Olimpiad Specjalnych "SZANSA" działającym przy Stowarzyszeniu "SZANSA" - Do tego docenieni zostali nasi trenerzy, bo przecież głównym trenerem trójboju siłowego był Remigiusz Woźniak, natomiast głównym trenerem lekkiej atletyki był Tomasz Przybysławsk. Dodatkowo Tomasz Taborski, który jest uczestnikiem naszego Warsztatu pomagał Remigiuszowi Woźniakowi w obsługiwaniu stale aktualizowanej oficjalnej strony internetowej igrzysk www.igrzyska2014.olimpiadyspecjalne.pl

Reprezentanci "SZANSY" wraz z innymi reprezentantami świętokrzyskiego przebywali na obozie przygotowawczym w Zakopanem, gdzie ciężko trenowali do startów w swoich dyscyplinach.

Zawodnicy "SZANSY" uzyskali cztery złote, cztery srebrne oraz dwa brązowe medale. Sportowcy uzyskali następujące wyniki:
Dominika Grześkiewicz
- bieg na 200 metrów - złoty medal (uzyskany czas 00:41,16) - poprawiony rekord życiowy
- pchnięcie kulą - brązowy medal (uzyskana odległość 4,80 m) - poprawiony rekord życiowy
- sztafeta 4x100 metrów - srebrny medal
Paweł Menducki
- bieg na 200 metrów - 6 miejsce (uzyskany czas 00:30,89)
- skok w dal - srebrny medal (uzyskana odległość 4,22 m) - poprawiony rekord życiowy
- sztafeta 4x100 metrów - srebrny medal
Milena Szwagierczak
- bowling, gra pojedyncza - złoty medal (uzyskany wynik 162,0 pkt.) - poprawiony rekord życiowy
- gra podwójna - brązowy medal (uzyskany wynik 192,0 pkt.)
Marcin Dunal
- wyciskanie leżąc - srebrny medal (uzyskany wynik 75,0 kg.) - poprawiony rekord życiowy
- martwy ciąg - złoty medal (uzyskany wynik 162,5 kg.) - poprawiony rekord życiowy
- dwubój siłowy - złoty medal (uzyskany wynik 237,50 kg.) - poprawiony rekord życiowy

- Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem igrzysk, dzięki pomocy Marcina Petra z Komitetu Organizacyjnego Igrzysk, mieliśmy okazję oglądać mecz ekstraklasy pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz a Lechią Gdańsk, co było dla nas bez wątpienia dodatkową atrakcją - powiedział Remigiusz Woźniak, przewodniczący Klubu Olimpiad Specjalnych "SZANSA" - Jak powiedzieli mi zawodnicy "SZANSY" ostatni raz na takim meczu byli w czasach, gdy KSZO grał w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Teraz zawodnicy i trenerzy czekają na losowanie zawodników, którzy zdobyli złote medale oraz na zakwalifikowanie się na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych - Los Angeles 2015.

- Praca z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie to praca dająca niesamowite przeżycia i satysfakcję, ale przede wszystkim wdzięczność i serdeczność z ich strony - powiedział Tomasz Przybysławski, trener Klubu Olimpiad Specjalnych "SZANSA" - Podczas treningów w Zakopanem na obozie przygotowawczym najtrudniejsze do opanowania były dyscypliny techniczne (pchnięcie kulą, skok w dal oraz sztafeta), ale okazało się, że podczas zawodów prawie wszyscy pobili swoje rekordy życiowe.

Igrzyska Olimpiad Specjalnych to także programy pozasportowe, m.in. akcja "Zdrowi Sportowcy". Zadaniem programu jest stałe zwiększanie możliwości psychofizycznych sportowców do profesjonalnego trenowania i pełnego wysiłku podczas startów z zawodach. Osoby realizujące ten program to wolontariusze – specjaliści w zakresie stomatologii, okulistyki, optyki, podiatrii, ortopedii, laryngologii, dermatologii, medycyny ogólnej i fizjoterapii.

Wszystkie informacje i bogata galeria zdjęć umieszczona jest na stronie Stowarzyszenia "SZANSA" pod adresem www.szansa.onecik.pl
/Taborecik/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15049 razy,
ostatnio: 2022-07-07 19:05:51
Skomentuj artykuł:
Powrót