Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2014-06-16

"SZANSA" podsumowała pierwszy rok projektu

W dniach 10-15 czerwca 2014 roku odbyło się spotkanie robocze w ramach projektu pt. „EUROPEAN CITIZEN TODAY” - w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” – Grundtvig, akcja Projekty Partnerskie Grundtviga. Spotkanie odbyło się u cypryjskich partnerów w mieście Paphos.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Do partnerów z Cypru Stowarzyszenie „SZANSA” pojechało prezentować swoje osiągnięcia w ramach „European Citizen Today” oraz napisać wspólny raport wszystkich partnerów z pierwszego roku działalności. W mieście gospodarzy Paphos stawili się prawie wszyscy partnerzy z państw będących wraz ze Stowarzyszeniem „SZANSA” w projekcie, czyli przedstawiciele z Portugalii, Rumunii, Hiszpanii oraz oczywiście gospodarze z Cypru. „SZANSĘ” reprezentowali Remigiusz Woźniak, Robert Rogala oraz Zdzisław Klusek.

W trakcie oficjalnego spotkania wszyscy partnerzy prezentowali swoje osiągnięcia od ostatniego spotkania w Rzymie. Okazało się, że w prezentacji multimedialnej „SZANSY” jest bardzo dużo działań do zaprezentowania, ponieważ oprócz zaplanowanych działań we wniosku jaki był napisany organizacja proponuje podjęcie wielu działań dla członków Stowarzyszenia "SZANSA" - poszerzając w ten sposób ofertę programową. Wielogodzinne spotkanie pokazało, że wszyscy partnerzy realizują projekt na bardzo wysokim poziomie.

Stowarzyszenie "SZANSA" w ramach ustalonego planu pracy i harmonogramu odpowiedzialne było za zrobienie kalendarza. Po wymianie e-mail'i z partnerami został ustalony wzór i treść kalendarza jako praca zespołowa podczas warsztatów komputerowych. - powiedział Remigiusz Woźniak, koordynator projektu - Kalendarz powstał dzięki pomocy Studio Grafit z Kielc oraz POGstudio.pl z Ostrowca Świętokrzyskiego. Został wydrukowany w profesjonalnej drukarni i rozdany w wersji papierowej jak i elektronicznej (plik na CD) podczas spotkania na Cyprze.

Wizyty u partnerów, to również poznanie miejscowej kuchni, obyczajów i tradycji. W trakcie pobytu na Cyprze dzięki gospodarzom "SZANSA" mogła brać udział w pokazach tradycyjnych tańców cypryjskich, gdzie dużą rolę odgrywają rekwizyty, co sprawia, że stają się one bardzo widowiskowe, np. tatsia jest tańcem, w którym napełnione wodą szklanki umieszcza się na sicie do przesiewania mąki, starając się nie uronić z nich ani kropelki. Natomiast poterka, to taniec solowy, w którym tancerz ustawia na głowie piramidę ze szklanek. Tego drugiego z "powodzeniem" próbował dwukrotnie kolega Jorge z Hiszpanii.

Bogactwo zabytków z praktycznie każdej epoki istnienia Pafos stało się przyczyną wpisania miasta na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Do ważniejszych zabytków zaliczają się: Grobowce Królewskie - starożytna nekropolia, Zamek w Pafos - zamek bizantyjski z XIII wieku a także starożytne mozaiki rzymskie. - powiedział Robert Rogala, Członek Zarządu Stowarzyszenia "SZANSA" - Odwiedziliśmy Kurion, czyli kompleks archeologiczny w południowej części Cypru, w którego skład wchodzą dwa stanowiska archeologiczne – pozostałości starożytnego miasta Kurion oraz oddalone o dwa kilometry na zachód sanktuarium Apollina. Nie mogło zabraknąć odwiedzenia miejsca, gdzie według mitologii greckiej u wybrzeży Pafos narodziła się z morskiej piany bogini miłości Afrodyta.

Stowarzyszenie „SZANSA” bardzo serdecznie dziękuje Panu Zdzisławowi Kluskowi za poświęcenie swojego prywatnego czasu i za okazaną pomoc w przygotowaniach oraz w trakcie wizyty na Cyprze. Jego wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych oraz jako koordynatora Grundtviga województwa świętokrzyskiego okazało się bezcenne.
/Taborecik/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 12178 razy,
ostatnio: 2022-07-07 18:32:20
Skomentuj artykuł:
Powrót