Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2014-02-05

SZANSA w Portugalii

W dniach 22-26 stycznia 2014 roku odbyło się spotkanie robocze w ramach projektu pt. „EUROPEAN CITIZEN TODAY” - w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” – Grundtvig, akcja Projekty Partnerskie Grundtviga. Spotkanie odbyło się u portugalskich partnerów w mieście Évora.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Do partnerów z Portugalii Stowarzyszenie „SZANSA” pojechało prezentować swoje osiągnięcia w ramach „European Citizen Today”. W mieście gospodarzy Évora stawili się wszyscy partnerzy z państw będących wraz ze Stowarzyszeniem „SZANSA” w projekcie, czyli przedstawiciele z Cypru, Rumunii, Hiszpanii, Włoch oraz oczywiście gospodarze z Portugalii. „SZANSĘ” reprezentowali Piotr Kiljański, Remigiusz Woźniak, Tomasz Przybysławski, Przemysław Walczyk oraz Paweł Kaptur.

Plan spotkania w Évora był bardzo napięty – powiedział Piotr Kiljański, prezes Stowarzyszenia „SZANSA” – Od rana odbyło się oficjalne spotkanie, na którym prezentowane były dotychczasowe osiągnięcia przez każdego z partnerów oraz plany na najbliższy okres realizacji projektu. Nastąpiła wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania i doświadczeń projektu oraz relacji z władzami lokalnymi.

W ramach rozpowszechniania projektu w społeczności lokalnej odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta z burmistrzem Évora, Carlosem Pinto de Sá oraz innymi oficjalnymi przedstawicielami z miasta. Burmistrz był pod wrażeniem rękodzieła wykonanego przez osoby niepełnosprawne.

Dla każdego uczestnika spotkania przygotowaliśmy niespodzianki, aniołki z drewna wykonane w ramach terapii zajęciowej w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „SZANSA” z okolicznościowym napisem „European Citizen Today”, specjalnie zaprojektowane kubeczki przez osoby niepełnosprawne. – powiedział Remigiusz Woźniak, wiceprezes Stowarzyszenia „SZANSA”, koordynator projektu z ramienia Stowarzyszenia „SZANSA” – W trakcie oficjalnej konferencji zaprezentowałem projekt oficjalnej ulotki, która będzie wydana w ramach projektu.

Gospodarze pokazali lokalne atrakcje turystyczne z podkreśleniem zagłębia rzeczy wykonywanych z korka (korki do wina, czapki, portfele, a nawet ubrania i buty) i wytwórni wina oraz okoliczne rozwiązania techniczne, które były współtworzone przez AJPRA.

Miłą niespodzianką było wręczenie przez gospodarzy gazety portugalskiej, w której był opis i logo projektu zaprojektowane przez Jerzego Trelińskiego – powiedział Przemysław Walczyk – Gospodarze postawili wysoko poprzeczkę jeśli chodzi o organizacje spotkania i miejmy nadzieję, że wszystkie inne wizyty będą na tym poziomie.

Podczas uroczystego podsumowania spotkania, na którym był sam Prezes AJPRA - UNESCO centrum nauk w Évora odbył się koncert Fado, czyli melancholijnych pieśni, wykonywanych przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Nazywane jest czasami portugalskim bluesem.

Myślę, że godnie reprezentowaliśmy naszą małą ojczyznę, łącznie z propagowaniem poprzez zakładki do książek drużyn KSZO siatkówki i piłki ręcznej. – powiedział Tomasz Przybysławski – Wszyscy dopytywali o te drużyny, a podsumowaniem dobrej atmosfery niech będzie fakt, że większość partnerów już nie może się doczekać spotkania w Polsce, które odbędzie się w maju 2015 roku.

Stowarzyszenie „SZANSA” bardzo serdecznie dziękuje dr Pawłowi Kapturowi, nauczycielowi języka angielskiego, za okazaną pomoc w przygotowaniach i w trakcie wizyty w Portugalii. Na osobne podziękowania zasługuje fakt, iż w najbliższym czasie dr Paweł Kaptur zorganizuje kursy języka angielskiego dla członków Stowarzyszenia „SZANSA”.

Jak zawsze bogata galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia „SZANSA” www.szansa.onecik.pl/Taborecik/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15267 razy,
ostatnio: 2022-07-07 02:38:22
Skomentuj artykuł:
Powrót