Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-01-05

Mała "scysja" na tle "dotacji" dla MPK


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Rada Miasta udzieliła swego rodzaju "dotacji" dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w kwocie 2, 5 mln złotych. Jak napisano w projekcie uchwały, suma ta stanowi zwrot kosztów poniesionych przez przewoźnika z tytułu honorowania uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów dla pasażerów.


    Zgodnie z zawartą umową między gminą a MPK oraz na podstawie wyliczeń z roku 2002 i 2003, przewidywana strata z tytułu stosowania tego typu uprawnień wyniesie w 2004 roku 2.695.096 złotych. Radni zdecydowali, że MPK otrzyma równo 2,5 mln złotych.


    Przegłosowanie projektu uchwały byłoby formalnością, gdyby nie pytanie radnego Marka Potockiego.


    Zamierzając głosować za uchwałą, radny chciał się wpierw dowiedzieć, czy obecny na sesji prezes MPK ma wizję swojej firmy za kilka lat? Przewodniczący Wojciech Kotasiak wydawał się skłonny udzielić głosu prezesowi, gdy nagle wstał prezydent i oświadczył, że takie wypowiedzi nie mieszczą się w ramach tej uchwały.


    Po tych słowach przewodniczący jakby zmienił zdanie i zamiast udzielić głosu prezesowi, posłuchał prezydenta.


    -Odnoszę wrażenie, że jest pan arbitrem między mną a prezydentem, co nie powinno mieć miejsca -oświadczył radny M. Potocki.


    Pan W. Kotasiak nie odpowiedział na skargę radnego. W tym momencie zabrał głos radny Józef Grabowski, który powiedział, że te sprawy były dyskutowane na posiedzeniu komisji budżetu, na której prezes MPK był obecny. Nie powiedział jednak, czy radny Potocki jest członkiem jego komisji.


    -Ta kwota nie stanowi dotacji do MPK -oświadczył dopuszczony do głosu Eugeniusz Dreger. W 2003 roku nie otrzymaliśmy od gminy ani złotówki z tytułu stosowania ulg dla osób powyżej 75 roku życia oraz dzieci do lat 4, które mogą podróżować autobusami MPK za darmo. Wyliczona kwota wynika z danych z ewidencji ludności pomnożonych przez odpowiedni wskaźnik.


    W głosowaniu 16 radnych było za projektem uchwały, a 4 wstrzymało się.


    (w)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14253 razy,
ostatnio: 2020-07-13 10:09:35
Skomentuj artykuł:
Powrót