Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-12-23

Należy się 500 złotych


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Jeszcze przed świętami, bo od 23 grudnia wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów. W tym dniu zacznie bowiem obowiązywać rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.


-Nowe przepisy oznaczają, że w przypadku większości wykroczeń grzywna nie będzie już określana przez tzw. widełki, a więc od... do... , lecz w sposób sztywny -mówi podkomisarz Marian Sokół z Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Ostrowcu. Do tej pory policjant mógł wypisać mandat niższy, jeśli uznał, że zważywszy np. na możliwości finansowe sprawcy kara i tak osiągnie swój skutek.


W nowym taryfikatorze "widełek" praktycznie nie ma, a sprawca danego wykroczenia będzie karany takim samym mandatem, bez względu na to, czy jest kierowcą luksusowego BMW czy malucha.


Większość grzywien została w nowym taryfikatorze ujęta sztywno. Ukarany nie będzie miał możliwości negocjowania wysokości wlepionego mu mandatu, lecz będzie mógł przyjąć lub skorzystać z prawa odmowy jego przyjęcia. W tym drugim przypadku orzekał będzie Sąd Grodzki.


Podajemy kilka przykładów tzw. sztywnych mandatów. Otóż za wejście na przejście dla pieszych bezpośrednio przed jadący pojazd otrzymamy mandat w wysokości 50 złotych; za nie stosowanie się do znaków dotyczących ruchu pieszych - 50 zł; za przebieganie przez jezdnię - 50 złotych; za wchodzenie na torowisko lub gdy zapory są opuszczone - 100 złotych.


A oto "sztywne" mandaty dla kierowców: przewożenie pasażerów bez pasów bezpieczeństwa - 100 złotych, przewożenie dziecka poza fotelikiem - 150 złotych, rozmowa przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego - 200 złotych, nie ustąpienie pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu podczas włączania się do ruchu - 300 zł, uniemożliwienie się włączenia do ruchu autobusowi sygnalizującemu zamiar zmiany pasa ruchu lub wyjechania z zatoki na jezdnię - 200 złotych, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim - 200 złotych, omijanie pojazdów jadących w tym samym kierunku, które zatrzymały się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - 500 złotych.


-"Widełki" zostały zachowane w odniesieniu do przekroczenia prędkości oraz niektórych innych wykroczeń -mówi komisarz Sokół. I tak, za przekroczenie prędkości do 10 km/h - grozi grzywna do 50 złotych, od 11 do 20 km/h - grzywna od 50 do 100 zł, od 21 do 30 km/h - 100- 200 zł. Przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h będzie karane grzywną od 400 do 500 zł. Na wysokość nakładanych mandatów będą miały wpływ różne czynniki, w tym np. natężenie ruchu, czy stopień zagrożenia wypadkami na danym odcinku drogi.


Te "inne" wykroczenia z "widełkami", to np. zatrzymanie lub postój pojazdu na przejściu dla pieszych, za co grozi mandat od 100 do 300 złotych.


-W stosunku do kierowców, którzy popełnią w krótkim okresie kilka wykroczeń, podobnie jak dotychczas mandaty będą sumowane -mówi komisarz M. Sokół. Z tym zastrzeżeniem, że górna granica orzeczonego mandatu nie może przekroczyć 1.000 złotych.


Trzeba pamiętać, że sumowaniu podlegają też punkty karne.


Dopiero w praktyce okaże się, czy to rozwiązanie jest dobre, czy też jak najszybciej trzeba je będzie zmienić.


Na pewno nie będzie odtąd tzw. targowania się i mówienia, że w innym regionie Polski mandaty są niższe.


W. Rogala
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 13992 razy,
ostatnio: 2020-07-07 02:30:18
Skomentuj artykuł:
Powrót