Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-02-16

Tańce Zdubobskie

Tańce Zdubobskie

    Kiedyś ludzie tańczyli be-bop.


    Tańczyli go szybko wykonując bardzo dużo krótkich, drobnych ruchów nogami, rękami, całym ciałem, bowiem fraza była krótka porwana, rozpędzona, zadyszana. Nie nerwowa - zatem ich poruszanie sie nie było poszarpane, nie było przedzierane króciutkimi jak błysk światła momentami bezruchu. Tak było kiedyś.


    Teraz jest inaczej. Nie ma juz be-bopu. W zamian czasami jest zdu-bip.


    Tańce zdubopskie to nowa płyta nagrana przez Andrzeja Chochoła, Henryka Gembalskiego, Michała Zduniaka i Wojciecha Zduniaka.


    Składa się na nią dziesięć pozycji: pentaniec, trzytupaniec, toczeniec, pantomimiec, zamieszaniec, sznoniec, pląsaniec, goniony, siadany-słuchany i kołowany. Nagranie odbyło sie w studio Polskiego Radia Kielce w marcu 2000 roku. -To moja pierwsza poważna płyta - mówi Andrzej Chochół. -Gramy razem już dość długo, ale nie mielismy dotąd okazji zarejestrować swoich dokonań. Pojechaliśmy z nagraniem do Warszawy. W Polonii Records uznano, że jest to tak dobry materiał, ze zostanie wydana płyta w pierwszej edycji 1000 sztuk, bo jest tego warta. Utwory są z pogranicza jazzu i motywów ludowych.


    Chcieliśmy serdecznie podziękować MCK w Ostrowcu, dyrektor Elżbiecie Baran, Joannie Chochół, Ewie Wiśniewskiej - Zduniak, Dariuszowi Galonowi i Henrykowi Krasce. Koncert promocyjny odbędzie się 2 marca w hotelu "Gromada", godz. 19:00 (relacja tutaj...). Wstęp za zaproszeniami, które można uzyskać w MCK.


    Andrzej Chochół ostatnio często grywa w duecie z Wojtkiem Kidoniem. Koncertują w Kielcach, w klubie jazzowym w Końskich - i wszędzie są ponownie zapraszani. Być może w takim składzie dokonają wkrótce nowego nagrania. W naszym regionie ostatnio integruje się świat muzyków. Powstała Orkiestra Świętokrzyska, która skupia różne środowiska artystyczne, związane z różnymi stylami muzyki rozrywkowej, rocka, jazzu, popu. Wśród muzyków jest Włodek Kiniorski, Radosław Nowakowski, Mariusz Matysek, Michał Zduniak, Henryk Gembalski, Andrzej Chochół i wielu innych. Spotykają się na próbach w Kielcach, w Wąchocku (u Michała Zduniaka) i w Ostrowcu.


    Warto dodać, że Andrzej Chochół wystąpił także w szóstej edycji płyty CD, "Wygraj Sukces" grając na gitarze akustycznej, elektrycznej i saksofonie tenorowym.
/ KZ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 26116 razy,
ostatnio: 2020-07-12 20:14:09
Skomentuj artykuł:
Powrót