Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-03-24

Heitman i Polimeni na Rawszczyźnie


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Z konferencji prasowej prezydenta


      Amerykańska firma Polimeni International oraz Heitman LLC - inwestor zajmujący się zarządzaniem nieruchomościami w Stanach Zjednoczonych i Europie, utworzą spółkę, która zbuduje centrum handlowo-rodzinne na Rawszczyźnie, a także w Kaliszu, Poznaniu i Gnieźnie. Docelowo Polimeni chce zbudować swoje obiekty w 50 miastach Polski. Informację tej treści przekazał prezydent, Jan Szostak na środowej konferencji prasowej.


    Polimeni, to amerykańska spółka powstała w 1983 roku. Powołana przez Vincenta Polimeni firma developerska, działa na rynku powierzchni komercyjnych: handlowych, biurowych oraz przemysłowych. W Polsce jest obecna od 1998 roku. Posiada na razie jeden działający obiekt o powierzchni 25 tys. metrów kwadratowych: oddaną w 2002 roku Galerię nad Jeziorem w Koninie. W USA jej majątek stanowi 300 tys. mkw. powierzchni handlowej.


    Heitman powstał w 1966 roku i jest jedną z największych firm działających na rynku nieruchomości. Zarządza udziałami o wartości 11,2 mld USD w USA i Europie. W Europie Wschodniej wartość jego portfela wynosi 900 mln euro. Heitman zarządza kapitałami osób trzecich, w tym GE Capital, EBOR oraz funduszy emerytalnych z Danii i Holandii. W Polsce jest obecny od 1995 roku.


    Polimeni zamierza tworzyć rodzinne centra handlowe - na wzór Galerii nad Jeziorem w Koninie - w małych miastach, w których nadal brakuje nowoczesnej powierzchni handlowo-rozrywkowej.


    Trwają prace nad rozpoczęciem inwestycji w Kaliszu, Poznaniu, Głogowie, Gnieźnie, Grudziądzu i Ostrowcu Św. Obiekty mają mieć powierzchnię od 21 do 36 tys. mkw. Każdorazowo znajdzie się w nich: hipermarket, sklep z wyposażeniem mieszkań, wielkoekranowe kino i galeria handlowa. W sumie centra mają powstać w 50 miastach Polski.


    W przypadku Poznania, Gniezna i Ostrowca Św. głównym najemcą powierzchni będzie hipermarket Hypernova, którego operatorem jest Ahold.


    Plany przewidują rozpoczęcie budowy w tym i następnym roku.


    -Jest to olbrzymi sukces, mój osobisty, samorządu miasta, że firma Polimeni wybrała Ostrowiec na swoją inwestycję wartą kilkadziesiąt milionów dolarów-powiedział prezydent, Jan Szostak.


    Prezydent odrzucił wszystkie zarzuty kierowane pod adresem władz miasta, dotyczące m. in. procedur związanych z przetargiem, zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, czy ekspertyz w sprawie oddziaływania tej inwestycji na otoczenie gospodarcze. Powiedział, że wszystkie te sprawy, w tym ekspertyzy, zostały przygotowane zgodnie z prawem. Przetarg jest ważny mimo, że wzięła w nim udział tylko jedna firma. Z kolei ekspertyzy nie zakładają żadnych negatywnych skutków. Nie było żadnych zastrzeżeń ze strony kompetentnych podmiotów, gdyż w przeciwnym razie nie zostałaby uchwalona zmiana planu miejscowego. Wiele instytucji, w tym starosta ostrowiecki, pozytywnie zaopiniowały ten projekt.


    -Akt notarialny sprzedaży nieruchomości na Rawszczyźnie zostanie przeze mnie podpisany -powiedział J. Szostak.


    Stanie się to w najbliższym czasie. Innej możliwości nie ma, bo naraziłoby to miasto na poważne straty. Jakie konkretnie, proszę zapytać Polimeni.


    Jednocześnie dodał, że dzięki planowanej inwestycji powstanie kilkaset miejsc pracy, do miasta napłyną inwestorzy, gotówka, a ponadto znacznie zyska basen, który bez tego typu otoczenia byłby zbyt kosztowny dla budżetu miasta.


    Przy okazji prezydent skrytykował radnych, którzy wcześniej popierali ten projekt, a teraz zmienili zdanie. Stwierdził, że reprezentują oni interes wąskiej grupy osób.


    W. Rogala
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17795 razy,
ostatnio: 2020-05-30 05:49:10
Skomentuj artykuł:
Powrót