Galerie zdjęć z Ostrowca:

Powrót...
 

Powódź w Ostrowcu 2001 (2001-07-25)

Dzisiaj, tj. 25 lipca 2001 roku, w godzinach nocnych wystąpiły z brzegów rzeki (Szewnianka i Modła) przepływające przez nasze miasto oraz pękła tama we Wiórach na rzecze Świślinie (dopływie Kamiennej), zalewając dolną część Ostrowca. Pod wodą znalazło się ok. 200 ha powierzchni miasta. Kamienna przekroczyła stan alarmowy o ok. 5 metrów.

Dostępne albumy:

Dzień pierwszy - wieczór (akt: 2012-01-07 13:21)  ·  Zdjęć: 45

Dzień trzeci (akt: 2012-01-07 11:36)  ·  Zdjęć: 54

Dzień pierwszy (akt: 2012-01-06 21:57)  ·  Zdjęć: 36

 Podsumowania szkód (akt: 2012-01-06 20:47)
Na dzisiejszym posiedzeniu Komitetu Przeciwpowodziowego w Ostrowcu Św. przewodniczący komisji badających straty spowodowane powodzią przedstawili sprawozdania ze swojej dotychczasowej pracy.
Komisja nr 1 działająca w rejonie Os. Kamienna (ulice Al. 3 Maja, Focha, Słowackiego, Kilińskiego, Żabia, Składowa, Smolna, Teatralna, Reja) oświadczyła, że w jej rejonie działania podtopieniu uległy podpiwniczenia domostw oraz ogródki przydomowe. Straty są znaczne jednak prace nad ich szacowaniem posuwają się na tyle sprawnie, że do 12.08. br., a więc na 6 dni przed terminem złożenia pełnej dokumentacji będą zakończone.
Komisja nr. 2 działająca na terenie od ul. Traugutta, poprzez Świętokrzyską, Świrnę, Chmielowską, Kanałową, Kolejową, Żeromskiego aż po Zagłoby szacuje, że największe straty poniosły gospodarstwa przy ul. Chmielowskiej po stronie rzeki Kamiennej, przy ul. Żeromskiego od rzeki Modły oraz przy ul. Świętokrzyskiej od strony Muzeum Historycznego w dzielnicy Częstocice. Dwa budynki jednorodzinne zostały doszczętnie zniszczone w tym rejonie i grożą zawaleniem. Komisja zadeklarowała, że będzie pracować także w soboty, aby zdążyć w terminie wykonać zadania.

Komisja nr. 3 operująca w najbardziej zalanym powodzią rejonie ulic Opatowskiej, Sandomierskiej, Wiejskiej, Śliskiej, Niskiej, Jasnej, Klimkiewiczowskiej, Poniatowskiego, Kościuszki odwiedziła 138 posesji w ciągu dwóch dni. Największe straty odnotowała w budynkach przy ul. Opatowskiej, Poniatowskiego i Wiejskiej. Tam 3 budynki kompletnie nie nadają się do zamieszkania ani nawet remontu. Woda zabrała cały dobytek ich mieszkańcom, a domy grożą katastrofą budowlaną. Istnieje obawa, ze Komisja ta nie zdąży udokumentować strat w terminie do 18.08 z uwagi na ogromną ilość zalanych domostw. W związku z tym komisje które wcześniej zakończą swoją pracę (nr. 1) pomogą tej komisji w terminowym zakończeniu prac.

Komisja d/s szacowania strat w uprawach rolnych poinformowała, że najwięcej upraw i zasiewów uległo zniszczeniu w niecce od granicy miasta do ul. Kanałowej, po obu stronach ul. Zagłoby od ul. Żeromskiego do przejazdu w Boksycce.

Sprzątanie zniszczonego mienia dobiega końca i powinno zakończyć się w poniedziałek. Jeśli po tym dniu ludzie nadal wystawiać będą zniszczone mienie na wywóz, będzie pracować zmniejszona ilość ekip wywożących je.

Prezydent oznajmił, że pomimo odwołaniu przez Wojewodę stanu podwyższonej gotowości powodziowej, pompowanie wody z podtopionych domostw będzie odbywało się nadal, lecz już na koszt miasta, gdyż potrzeby są nadal bardzo duże. Zaapelował do z-cy Komendanta PSP w Ostrowcu, aby zwrócili się o pomoc w tym zadaniu do sąsiednich jednostek straży pożarnej. Pozostało do zwinięcia jeszcze ok. 6 km węży strażackich i w ich zwijaniu pomogą strażakom bezrobotni zatrudnieni w ramach robót publicznych. Także oni pracują przy naprawie wyrw w wałach Szewnianki w rejonie ulic Klimkiewiczowskiej, Fabrycznej. Te prace niedługo zostaną ukończone.

Dzięki przestrzeganiu przepisów sanitarnych nie doszło do epidemii zachorowań na choroby układu pokarmowego. Odkażanie przebiega bardzo sprawnie zarówno dzięki harcerzom jak i samym mieszkańcom, którzy przez nich zostali poinstruowani.

Napływają dalsze oferty od organizatorów kolonii dla dzieci. Wiele z nich zostało już wykorzystanych. Zgłaszają się kolejni chętni do wysłania dzieci na kolonie. 15 dzieci do Gniezna zabierze miejscowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
Straż Miejska w Łodzi przekazała Straży Miejskiej w Ostrowcu 11 rowerów.
MOPS przeprowadził 250 wywiadów z mieszkańcami zalanych domów i w poniedziałek nastąpią pierwsze wypłaty odszkodowań dla tych rodzin.


brak zdjęć
 
Dodaj zdjęcia do albumu:
Posiadasz zdjęcia pasujące do tego albumu?   Podziel się nimi i dodaj do galerii,
klikając -> Dodaj zdjęcie lub prześlij je na adres redakcji.
Skomentuj wybrany album:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Dzień pierwszy c.d. (akt: 2012-01-06 12:08)  ·  Zdjęć: 36

Dzień drugi (akt: 2012-01-06 03:05)  ·  Zdjęć: 36

Dzień drugi c.d. (akt: 2012-01-05 21:36)  ·  Zdjęć: 43

Dzień pierwszy c.d. (akt: 2012-01-05 14:45)  ·  Zdjęć: 23

Wizyta marszałka (akt: 2012-01-05 00:53)  ·  Zdjęć: 26

Usuwanie skutów c.d. (akt: 2012-01-05 00:45)  ·  Zdjęć: 0

Usuwanie skutów (akt: 2012-01-04 12:56)  ·  Zdjęć: 0

Usuwanie skutów c.d. (akt: 2012-01-04 01:00)  ·  Zdjęć: 0

Powrót...
 
Szukaj galerii:
  Fraza:

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 232       © 99-2017 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij