Co, gdzie, kiedy w Ostrowcu

Powrót
2008-11-07 - 2008-11-08 Bilety: 20zł / 30zł
Hotel "Gromada"  ·  Al. 3 Maja,

XX Zaduszki Jazzowe

Kontynuując wieloletnią tradycję naszego miasta, Miejskie Centrum Kultury także w tym roku organizuje wielką muzyczną imprezę jazzową.

XX Jubileuszowe Zaduszki Jazzowe - Ostrowiec Świętokrzyski 2008, to po raz kolejny święto prawdziwych miłośników jazzu, które zostanie uświetnione promocją dwóch wydawnictw muzycznych autorstwa gitarzysty Andrzeja Chochoła - pracownika MCK, z gościnnym udziałem wybitnego saksofonisty amerykańskiego Billa Evansa.

W tym roku będzie to impreza dwudniowa, która odbędzie się w Hotelu "Gromada" w Ostrowcu Św. Wystąpią: Darek Ziółek - jeden z najlepszych gitarzystów basowych w kraju oraz goście z zagranicy - PaCoRa TRIO (Słowacja), Oleg Kireyev Quartet (Rosja), OMArt Formation (Bułgaria), Michał Zduniak - znakomity jazzowy perkusista i Andrzej Chochół & Funk Collective.

 


DZIEŃ I

DAREK ZIÓŁEK


{/fa=0 align=left border=1 fa/}

Muzyk wszechstronny, Kompozytor, Aranżer - i nie jest to błędem, ze wszystkie te nazwy napisano z dużej litery... Swoją aktywnością obejmuje grę na gitarze basowej oraz el. piano. Zadebiutował na scenie w roku 1985 na festiwalu Jazz Jantar w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Swoją pierwszą płytę nagrał z big-bandem Zygmunta Kukli. Solistami na niej byli między innymi Andrzej Zaucha, Ryszard Rynkowski, Lora Szafran, Grażyna Łobaszewska.

Od roku 1987 datuje się współpraca muzyka z kwartetem czołowego polskiego skrzypka jazzowego Macieja Strzelczyka oraz z zespołem Zbigniewa Jaremki. Na początku lat dziewięćdziesiątych współtworzył zespół Free Dancing oraz pracuje jako basista, pianista i aranżer z artystami polskiej estrady. W roku 1998 podjął współpracę z dwoma bluesowymi formacjami: Symphonic Blues Irka Dudka oraz Jorgos Skolias Blues Orchestra. W tym czasie grał również w zespole Krystyny Prońko. Late te zaowocowały także pierwszym autorskim projektem: grupą D-Bass z Ireneuszem Głykiem na wibrafonie i Zbigniewem Lewandowskim na perkusji.

W 1999 roku nagrał z Grzegorzem Kapołką płytę "Blue Blues", która w opinii recenzenta czasopisma "Muzyk" jest najlepszą polską produkcją w tym gatunku. Kontynuacją jest płyta "Blue Blues II" , na której gra m.in. Tomasz Stańko oraz śpiewają Ewa Uryga i Kuba Badach.

W 2001 roku ukazał się nakładem wydawnictwa Marka Różyckiego pierwsza autorska płyta solowa pt."4 BASS" na której znajduje się 10 standardów jazzowych oraz autorskie kompozycje Darka na granych wyłącznie na gitarze basowej.

OM ART FORMATION


{/fa=1 align=right border=1 fa/}

Grupa została założona w roku 1991 przez Nikolaia Ivanova - muzyka, malarza, kompozytora i performera. Formacja tworzy kulturowo różnorodną, syntetyczną i plastyczną muzyki, łączącą elementy jazzu, New-Age , ambient , minimalizmu z muzyką etniczną. OM stosuje instrumenty i motywy zaczerpnięte z tradycji bałkańskiej - tambura , terambuka, kobzy, instrumenty Wschodu - sitar, tabla, Ghatem, sas ; łączy charakterystyczne tybetańskie śpiewanie z gitarą akustyczną, fortepianem, basem i instrumentami elektronicznymi, programerami i samplerami.


ANDRZEJ CHOCHÓŁ & FUNK COLECTIVE


{/fa=2 align=left border=1 fa/}

Zespół tworzą zankomici muzycy jazzowi tacy jak: Chrystian Broniarz (sax), Bartłomiej Abramowicz (keybs), Marek Matwiejczyk (bass), Grzegorz Poliszak (drums) oraz Dorota Broniarz (voc).

Program koncertu to kompozycje i aranżacje ostrowieckiego gitarzysty Andrzeja Chochoła, z którym wyżej wymienieni muzyce nagrali płytę "Here We Go", na której gościnnie wystąpił wybitny amerykański saksofonista BILL EVANS. Brzmienie zespołu tworzy unisonowa gitara z saksofonem oraz świetna funkowa sekcja rytmiczna. Andrzeja Chochoła podczas tegorocznych XX Jubileuszowych Zaduszek Jazzowych usłyszymy również jako wokalistę...


DZIEŃ II

OLEG KIREYEV


{/fa=3 align=right border=1 fa/}

Muzyczna kariera Olega zaczęła się w rodzinnym mieście Ufa, gdzie ukończył szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Potem, zafascynowany muzyką Johna Coltrane'a i Chicka Corei, zaczął grać na saksofonie. Stworzony przez niego w 1985 r. zespół "Arłan" okazał się odkryciem na rosyjskiej scenie jazzowej.

Lider, zachwycony folklorem baszkirskim, jako jeden z pierwszych w Rosji zaczął łączyć etno z jazzem. Do instrumentarium swojego zespołu wprowadza narodowe instrumenty baszkirskie. W roku 1989 "Melodia" wydaje long play "Baszkirskie legendy", dzięki któremu zespół dużo koncertuje w kraju i zagranicą. Na początku lat 90-ych rozpoczyna swoją solową karierę. W czasie trzyletniego pobytu w Polsce występował na festiwalu Jazz Jamboree, a w Krakowie pracował jako dyrektor artystyczny klubu "Ogródek". W tym czasie nagrywa razem z Joachimem Menclem, Kazimierzem Jonkiszem i Arkadym Cyruckim album "Song for Sonny". Autorskie płyty Olega "Romantyk" i "Song for Sonny" uzyskały wysokie oceny krytyki i publiczności.

W roku 1994 Bud Shank - znany amerykański saksofonista, po wysłuchaniu albumu "Romantyk" przyznaje mu stypendium w swojej szkole. Tam też w zespole Buda Shanka grał jako solista z takimi muzykami jak Hell Galaher czy Steve Ellington. Na festiwalu w Montreux w roku 1996 kwartet Olega Kireyeva otrzymał dyplom za swój znakomity koncert na jubileuszowej 30-ej edycji festiwalu. Rok później muzyk występuje na festiwalu w Birmingham i londyńskim "Earling Jazz Festival". Występy te zaowocowały tournee po Wielkiej Brytanii.

W roku 2000 Oleg wydaje album "Love Letters" , który rozchodzi się w rekordowym nakładzie 70 tysięcy egzemplarzy. Kolejne jego albumy to: "Romantics of Jazz" ( 2000), "A British Concert" (2002), "Tea Art" (2003), "Mandala" (2004) i "Galaxy" ( 2006). Nazwisko Olega Kireyeva jest obecnie dobrze znane zagranicą. Regularnie występuje na prestiżowych festiwalach w Europie i USA, grywa wspólnie z takimi muzykami jak Ray Alexander, Scott Hamilton, Steve Ellington czy Adam Nasbaum.


PaCora Trio


{/fa=4 align=left border=1 fa/}

Jazz-folkowy zespół PaCoRa Trio powstał w 2003 roku. Spotkanie słowackich muzyków Stano Palucha i Roberta Ragana z mołdawskim cymbalistą Marcelem Comendantem zaowocowało wspólnym projektem, łączącym jazz, folk i muzykę poważną. W repertuarze grupy poza ciekawie zaaranżowanymi standardami jazzowymi znajdują się kompozycje własne, wywodzące się z muzyki folkowej Słowacji i Mołdawii, zachowujące jednocześnie jazzowo-swingowy charakter. Według członków tria interesujące w tego typu twórczości jest to, co powstaje z połączenia i inspiracji różnymi muzycznymi stylami.

Płyta Pacora Trio w recenzji Garry'ego Bootha /"BBC Music Magazine“, lipiec 2006r./ została określona "jako intrygujący album akustycznego tria, z wyraźnym brzmieniem środkowoeuropejskiego folku. Nie jest to jednak zaskakujące, gdyż słowacki skrzypek Stano Paluch i młody mołdawski cymbalista Marcel Comendant to muzycy wysokich lotów".


ANDRZEJ CHOCHÓŁ - MICHAŁ ZDUNIAK - DUO


{/fa=5 align=right border=1 fa/}

W duecie grają od dwóch lat. Wcześniej występowali z takimi zespołami jak ZDU-BOP, Orkiestra Świętokrzyska, czy ASOCJACJA Andrzeja Przybylskiego.

Podczas tegorocznych Zaduszek będą promowali swoją najnowszą płytę pt.: "Opowieści znad Kamiennej" wydanej nakładem Polonii Records.


 
Bilety można nabyć od czwartku - 30 października 2008 r.
w Miejskim Centrum Kultury, ul. Siennieńska 54 Ostrowiec Św. tel: 041 247 65 80. Cena biletu 20 zł, cena karnetu 30 zł. Ilość miejsc ograniczona.

 

 
 
Skomentuj artykuł: