Gdzie spędzić czas:

Powrót...

Muzeum i Rezerwat Krzemionki

Neolityczna wioska, podziemne trasy

 
Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum i Rezerwatu Archeologiczno - Przyrodniczego "Krzemionki" - prahistorycznych kopalni krzemienia pasiastego sprzed ok. 5 tys. lat. Na miejscu zobaczyć można podziemną galerię o długości około 480m prezentującą wyrobiska kopalń prahistorycznych, rekonstrukcję zadaszenia szybu i obozowiska neolitycznych górników, rekonstrukcję wioski neolitycznej oraz wystawy archeologiczne o górnictwie pradziejowym i osadnictwie neolitycznym. Od kwietnia do października na terenie wioski neolitycznej prowadzone są lekcje muzealne i warsztaty archeologiczne.

Rezerwat archeologiczny znajduje się 8 km na północny-wschód od Ostrowca Św. i obejmuje powierzchnię ok. 348 ha. Dojazd z Ostrowca Św. z dworca PKP i PKS - dojście do Alei 3 Maja przystanek MZK po przeciwnej stronie rzeki Kamiennej - autobusy MZK Nr 10,11 lub z dworca PKS autobusy PKS jadące w kierunku Solca nad Wisłą i Lipska.

W rejonie Gór Świętokrzyskich znajdują się wychodnie różnego rodzaju krzemieni oraz liczne kopalnie, pochodzące z czasów epoki kamienia. Do największych obiektów tego typu w Europie należy kompleks kopalń w Krzemionkach, koło Ostrowca Św. Jego wyjątkowe znaczenie wynika z doskonale zachowanego krajobrazu nakopalnianego (hałdy oraz leje poszybowe) oraz architektury podziemi.

Kopalnie krzemionkowskie datowane są na okres neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 l. p.n.e.), jednakże większość szybów znajdujących się w Krzemionkach powstało w wyniku działalności górników w latach 2900-2500 p.n.e. Wytwarzane przez nich z krzemienia siekiery, służyły w tym czasie nie tylko do karczowania lasów i obróbki drewna, ale posiadały również znaczenie symboliczne, magiczne i religijne. Narzędzia owe cieszyły się dużą popularnością i rozprowadzano je w promieniu aż ponad 600 km od Krzemionek. Znajduje się je dziś nawet poza obecnymi granicami Polski!!.
Pole eksploatacyjne w Krzemionkach umiejscowione jest na obszarze wychodni wapienia jurajskiego, górnooksfordzkiego i obejmuje krawędź synkliny. Ma ono ma kształt paraboli o dł. ok. 5 km i szer. 20-200 m to jest ok. 785.000 m2. Ilość jednostek eksploatacji górniczej oblicza się na ok. 5000 szt. a ich głębokość na od 2 - 9 m .

Kopalnie w Krzemionkach są najznakomitszym prahistorycznym przykładem rozwoju myśli technicznej, obszarem na którym wyładowała się ogromna energia ludzka. Wspaniale zachowana przez tysiąclecia architektura podziemi, budzi powszechny podziw i szacunek. Wnętrza kopalń to swoiste "kapsuły czasu", miejsca które oglądamy niejako oczyma neolitycznych ludzi. Nic, albo prawie nic przez tysiące lat się w nich nie zmieniło!

Kopalnie te zostały odkryte 19 lipca 1922 r. przez geologa Jana Samsonowicza. Od 1923 r. były i ciągle są jeszcze dziś badane przez kolejne pokolenia archeologów. Wyniki badań naukowych prowadzonych od 1979 r. w Krzemionkach prezentowano na międzynarodowych konferencjach w Niemczech, na Węgrzech, we Francji, Hiszpanii oraz ... w Ostrowcu (VII International Flint Conference; 1995 r.), gdzie zawsze spotkały się z wysoką oceną zagranicznych specjalistów.

Zarządzeniem Prezydenta RP L. Wałęsy z dn. 8 września 1994 r., "Krzemionki - neolityczne kopalnie krzemienia" zostały uznane za Pomnik Historii. W 1995 r. zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa dodatkowo teren ten uznano za rezerwat przyrody. Trwają intensywne przygotowania do wpisu "Krzemionek" na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Rezerwat archeologiczny "Krzemionki" , którego organizację zapoczątkowano w 1926 r. obejmuje obecnie ok. 348 ha i znajduje się 8 km na północny - wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Dojazd z Ostrowca autobusami miejskimi, PKS lub komunikacją własną. Na miejscu zobaczyć można najdłuższą w Europie podziemną galerię o łącznej długości ponad 400 m, która w doskonały i oryginalny sposób eksponuje tajemnice neolitycznych wyrobisk. Nikt z niej nie wyjdzie zawiedziony!! Obejrzeć można również rekonstrukcję szybu i obozowiska przyszybowego, skansen archeologiczny - rekonstrukcję wioski neolitycznej oraz wystawę "Górnictwo krzemienia w neolicie". Zwiedzanie z przewodnikiem. W muzealnej kawiarence można nabyć napoje, słodycze oraz pamiątki.

Źródło: Starostwo

Muzeum czynne jest w godzinach:
KWIECIEŃ - PAŹDZIERNIK: poniedziałek - piątek 9:00 - 19:00, sobota - 11:00 - 19:00, niedziela i święta - 11:00 - 19:00
LISTOPAD-MARZEC: poniedziałek - sobota - 8:00 - 16:00, niedziela i święta - 8:00 - 16:00

CENY BILETÓW:
Przewodnik 10 zł
Parking 5 zł
Fotografowanie 5 zł
Lekcja muzealna 10 zł

Zwiedzanie obywa się tylko z przewodnikiem. Wejścia dla turystów indywidualnych od 1 maja do 30 września co pół godziny, w pozostałych miesiącach o pełnych godzinach. Ostatnie zwiedzanie odpowiednio na pół lub godzinę przed zamknięciem Muzeum. Fotografowanie i filmowanie w podziemiach jest możliwe za dodatkową opłatą.

Rezerwacja biletów pod numerem tel./fax. 0-41-262-09-78

Galeria:
Czytany: 6990 raz(y)   Dodany: 2010-01-19 14:38:33 przez MAcSi   Aktualizacja: 2011-05-25 13:49:14

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.

Zobacz miejsca:

Informacje dodatkowe:

Bilety:
Ulgowy 11 zł
Normalny 14 zł
Dodatkowe opłaty w opisie

Strona www:
www.krzemionki.pl

 
Dział w przygotowaniu i rozbudowie. Jeśli znasz jakieś miejsce gdzie można spędzić czas, a nie ma go na naszej liście, napisz do nas na macsi@wp.pl - dodamy je.

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 205       © 99-2017 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Świętokrzyski · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij